Ola Korman

Moja praca

Na swoim koncie mam kilka tysięcy audycji radiowych, zarówno w formule na żywo, jak i na taśmie oraz kilkaset artykułów prasowych. Od ponad 33 lat pracuję w Rozgłośni Regionalnej Polskiego Radia we Wrocławiu – dzisiaj Radiu Wrocław. Przez dwadzieścia pięć lat byłam tutaj czynnym dziennikarzem, na początku jako młodszy redaktor, reportażysta, dalej sprawozdawca – reporter, a następnie starszy publicysta. Począwszy od 1990 r. przez całą dekadę tworzyłam pod kierownictwem znamienitej postaci europejskiej kultury – redaktora dr Lothara Herbsta nowe polskie radio. Kierowałam dużymi zespołami redakcyjnymi. Wówczas miałam prawdziwą samodzielność w tworzeniu programów. Były lata, że nawet 150 osób podlegało mi codziennie i wspólnie wcielaliśmy w życie wspaniałe projekty antenowe. Mam intuicję zawodową i nosa do dużych projektów. Wiele z nich odniosło znaczące sukcesy. Takim sztandarowym okazał się mojego autorstwa, siedmiogodzinny blok programowy „Wakacje z biznesem i przygodą „, który w 1992 r. w kategorii programów letnich zdobył pierwsze miejsce w Polsce i wyeliminował z dolnośląskiego rynku „Lato z radiem”.

Kolejnym moim programem, o którym dziś mówię z dumą to magazyn wojskowy „Na Spocznij ”. Przez trzynaście lat dowodziłam i to dosłownie, męskim teamem dziennikarzy oraz sympatyków wojska i byliśmy niezwyciężonymi w kraju w przekazywaniu wiadomości z życia sił zbrojnych Rzeczypospolitej. Ponadto dziesięć lat mojego życia to koordynowanie wielotematycznym blokiem programowym „Od 9 do 16”. Była to jedna z istotnych przygód antenowych, gdyż przed mikrofonem zasiadały znaczące postaci środowiska dziennikarskiego, z którymi dzień w dzień na kolegiach redakcyjnych planowaliśmy program, zaś po recenzowaliśmy jego efekt.

„Radio wolna sobota” i jego pierwsze cztery lata to weekendowy kontakt ze słuchaczami i ich wrażliwością, i jakże miłe spotkania połączone z rozpoznawalnością mojej osoby.

Piszę dlatego o tych programach, gdyż składają się one na osiągnięcia wrocławskiej rozgłośni – anteny jednej z najpopularniejszych na Dolnym Śląsku i ja po prostu jestem jej cząstką.

Dziś zasiadam w grupie wyróżnionych – dokumentalistów programowych, osób odpowiedzialnych za upowszechnianie dziedzictwa kulturowego zdigitalizowanych zasobów archiwum dźwiękowego Radia Wrocław.

Na łamach prasy m.in. Gazety Wrocławskiej, Kobiety i Życia, Trybuny, dwutygodnika Wojska Lądowe, miesięczników: Przegląd Wojsk Lądowych, Rolnictwo Ekologiczne na Mazowszu i Ludzka Sprawa ukazywały się mojego autorstwa liczne wywiady, reportaże i relacje.

Zgodnie z wyznawaną przeze mnie dewizą „bądź zawsze tam, gdzie za chwilę się coś wydarzy, a najlepiej jeszcze przed, gdyż te minuty mogą okazać się najważniejsze„ ciągle staram się przekazywać emocje towarzyszące bohaterom, których przedstawiam w swoich artykułach.

Dokumentowanie życia jest dla mnie zawodowym wyzwaniem.

 

Z szacunkiem ……………….

Aleksandra Dankowiakowska – Korman    

 

P.S. Jestem absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytutu Nauk Politycznych i Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie, Podyplomowego Studium Nauk o Pracy, członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz posiadaczką brązowego Krzyża Zasługi, nagrody Ministra Obrony Narodowej RP za popularyzację problematyki patriotyczno – obronnej oraz srebrnego medalu „Za zasługi dla obronności kraju” i złotej odznaki Radia Wrocław.

Wręczenie nagrody przez Bronisława Komorowskiego – wiceministra obrony narodowej ds. wychowawczych zostało uwiecznione na taśmie magnetofonowej :

Link :  www.tu.prw.pl   ( należy się zalogować, a następnie wpisać) http://www.tu.prw.pl/records/view/17131/17131-Na-Spocznij

( w programie od 17 minuty 17 sekundy )

 

Znajdź mnie na FACEBOOKU